Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Ve Köpeklerde İlk Yardım

2019-01-04 20:11:25

İlk yardım herzaman hayat kurtarır. Evcil hayvanlarda aniden gelişen bir durum için kedi ve köpeklerde ilk yardım mutlaka bilinmesi gereken bir konudur. İlk yardım sırasında sakin ve soğukkanlı olmanız çok önemlidir.


Kedi ve köpeklerde ilk yardım esnasında sakin ve soğukkanlı olmak gerekir. Aksi halde zaman kaybı, yanlış ya da eksik yapılan bir işlem söz konusu olabilir. İlk yardım yapılarak ilk andaki hayati tehlike engellenmektedir. İlk yardımdan sonra veteriner hekim müdahalesi mutlaka gereklidir.


İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir ?

-veterinerinizin iletişim bilgileri

-evcil hayvanınızın sağlık karnesi

-sargı bezi

-pamuk

-flaster

-tampon

-pomad

-turnike

-amonyak

-ağızlık

-antibiyotikli merhem

-antihistaminik tablet

-termometre

-makas

-cımbız-pens

-antiseptik bir solüsyon

Kedi ve köpek ilk yardımı çantası güneşten uzak serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Eğer çantaya uzun bir süre ihtiyaç duymaz ve açmazsanız kimyevi içeriğe sahip tıbbi malzemelerin son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca kedi ve köpek ilk yardımı çantası içinde bulunan malzemelerden kullandıklarınızı mutlaka tekrar yerine koymalısınız.

 

Kedi ve köpeklerde ilk yardım için; Solunum sayısı, ritmi, kalp atımı, sayısı ve şok bulgusu kontrol edilir.


Şok bulgusuna neden olan durumlar ise; Kan kayıpları, kalp yetmezliği, elektrik çarpması, travma, mide dönmesi, hayvan ısırıkları, trafik kazaları, zehirlenme ve hastalıklardır.

Şok tablosu belirtileri ise; Mukozalarda solgunluk- beyaz mukozalar, kalp atımının dakikada 150 den fazla olması, solunumun ise dakikada 30 dan fazla olması, solunum ve nabızda zayıflık, genel düşkünlük, bilinç kaybı, 36.7 den düşük vücut ısısı ve hareketsizliktir.

Eğer bir evcil hayvanınız varsa kedi ve köpeklerde ilk yardım konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalısınız.