Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Tüyü

2018-12-25 20:09:39

Kediler son derece temiz hayvanlardır. Kedilerin dilleri tırtık dediğimiz papilla ismi verilen ve dilin ters yönüne doğru uzamış yapı ile kaplıdır ve oldukça da serttir. Kediler kendilerini temizlemek için dillerindeki bu yapıyı kullanırlar. Ancak bu durum kedilerin tüy döktükleri gerçeğini değiştirmez. Hele ki kedi tüyü uzunsa. Tüylerin temizlenmesi için kediye yardım etmeli ve taramalı böylelikle kedi ile aranızda bir bağ da kurmuş olursunuz. Kedinizi küçük yaşta fırçalamaya ve taramaya alıştırırsanız onu ölü tüylerden de arındırmış olursunuz. Düzenli taramanız önemlidir. Ancak bu işlemi düzenli yaparsanız kedinizin tüyleri sağlıklı, temiz olur ve oluşacak tüy yumaklarının önüne geçmiş olursunuz. En önemlisi de pire gibi tehlikeli bir duruma karşı tedbirinizi almış olursunuz. Kedi tarama ve fırçalama için çeşitli modelerde tarak ve fırça bulunmaktadır. Ancak kedi tüyü toplama eldiveni özellikle taranmayı sevmeyen kediler için daha kolay kullanımda ve daha sağlıklı sonuç verir.

Tüy Toplama Eldiveni

Elinize giydiğiniz için bütün tüylere ulaşabilmenizi sağlar. Kediler diğer tarak ve fırçaya oranla bu eldivenlere daha sıcak bakarlar. Tarama işlemi yaparken tüyler havaya uçmaz eldivende tutunur. Dökülmek üzere olan tüylerin toparlanması için ve taranmayı sevmeyen kedileriniz için oldukça idealdir. Hayvan sahiplenmek isteyen birinin ilk aklına gelen problem dökülen, evi kirleten, yutulan tüylerdir. Ancak biz insanlar nasıl ki hastalandığımızda iyileşmek, tedavi olmak için hastaneye gidiyorsak kedinizi de periyodik olarak veteriner kontrolüne götürmelisiniz. Böylelikle size hastalık ya da parazit bulaştırma riskini yok edersiniz.

Kedi Tüyü Yutulursa Ne Olur ?

Echinococcus, insanlarda akciğer ve karaciğer gibi organlarda kist oluşmasına neden olur. Kedilerde Echinococcus Multiocularis için son konaktır. Eğer kedinizde bu parazit varsa tüylerini yutmanız tehlike arz eder ve dışkısı ile insana bulaştırır bu da karaciğerde kist meydana gelmesine neden olur. Kısacası kedi tüyü yutmak kist yapmaz. Kist yapan parazitin kendisidir.