Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Tırnağı Bakımı

2019-01-02 17:28:24

Kediler bakımlarının büyük bir kısmını kendileri yaptığı için bakımları en kolay hayvanlardır. Kedilerin tırnakları çabuk uzar. Kedi sahipleri kedi tırnak bakımı hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

Kedilerin tırnakları çabuk uzadığından her an tırmalama ihtiyacı hissederler. Dolayısı ile evde bulunan eşyalar zarar görebilir. Kedilerde tırnak bakımı önemlidir. Kedinin eğer tırmalama tahtası yok ise bu onun için can sıkıcı bir sorundur. Uzun tırnaklar kediyi sevmek isteyenlere de zarar verebilir. Kedi tırnak bakımı kolay bir iş değil. Çünkü kediler bu işlemden pek hoşlanmazlar. Bu yüzden tırnaklarına dokunmadan önce kedinizi biraz sevmeli sonra onu ürkütmeden patileri ile oynamalısınız. Burda amaç tırnakların dışarı çıkmasını sağlamak. Kedi tırnağı bakımı yapmak için tırnaklarını inceleyip özellikle pembemsi dokuyu görmeye çalışmalısınız. Sonra bir tırnak makası ile ya da kediler için olan tırnak makası ki bu işinizi kolaylaştırır kesme işlemine başlayabilirsiniz. Eğer ilk defa kedi tırnağı bakımı işlemi yapıyorsanız bütün tırnakları aynı anda kesmeyebilirsiniz. Gördüğünüz pembemsi doku sinir ve damarların bulunduğu kısımdır. Kedinin tırnağını bu sinirlerin 3 mm uzağından kesmelisiniz. Kendi tırnaklarınızı keserken kedinizin görmesini sağlamanız, kedinin tırnak makasını onun patisine ya da vucudunuza dokundurmanız kediyi tırnak kesme fikrini alıştırmada kolaylık sağlar. Kedi tırnak kesimi işleminden sonra kedinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu tırnak kesimine alışmasında size rahatlık sağlar.

Kedilerin arka pati tırnakları size ya da eşyanıza zarar vermez. Bu nedenle kedinin arka pati tırnaklarını kesmenize gerek yok. Kediler arka tırnakları ile tutunurlar. Eğer arka tırnaklarını keserseniz bir yerden düşmesine neden olabilirsiniz.