Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Kısırlaştırma

2018-10-17 08:54:09

       Hayvan severlerin ikiye bölündüğü konudur kedi kısırlaştırma.Bu yazımızda kısırlaştırmanın yararları ve ‘varsa’ zararlarına değineceğiz.

       Kedilerin sahipleri, onların da cinsel yaşamlarının olmaları gerektiğini ve bunu elinden almak istemediklerini söylerler. Ancak kedilerde aile kavramı yoktur. Sadece seksüel hormonlarının etkisi ile üreme isteği duyarlar. Ancak kedilerin anne, baba, çocuk, kardeş kavramı taşımamalarından dolayı, her kedi için kedi kısırlaştırma işlemi önerilmektedir.Kısırlaştırılan kedinin kanser olma riski kısırlaştırılmayan kediye göre çok daha azdır çok daha sağlıklı uzun yaşam sürerler. Kedilerin cinsine göre kısırlaştırılma zamanları farklıdır. Çünkü erkek kediler ile dişi kedilerin cinsel olgunluğa erişme zamanları birbirinden farklıdır. Cinsel anlamda olgunluk döneminde cinsiyet ile beraber kilo, mevsim, beslenme ve de tüy yapısı gibi birçok faktörün etkisi vardır. 6 aya gelmiş olan dişi kediden iyi beslenen ve yavruluk döneminde çok önemli bir hastalık geçirmemiş olan 2 kg ile daha üstü kiloya sahip kedi kısırlaştırılmak için uygundur.Megavet veterinerlik olarak veterinerin yaptığı kontrollere göre kedinin yapısı belirlenerek daha erkende kedi kısırlaştırma operasyonu yaptırılabilir. Dişi kediler, 5 aylık olana kadar yavru sayılmaktadır. Ergenliğe de bu aydan sonra girmeye başlarlar. Dişi kediler kısırlaştırılmak istediklerinde seçilebilecek en ideal dönem, kızgınlık dönemi öncesi ve özelikle doğum yapmadan önceki dönemdir. Erkek kedilerde görülen kızgınlık dönemi, doğumundan 8 ile 10 ay sonra görülmeye başlamaktadır. Kızgınlık dönemine giren erkeklerin davranışlarında görülen değişiklikler ile onların kızgınlık dönemleri anlaşılabilmektedir.

     Megavet veterinerlik olarak kedilerin kızgınlık döneminden sonra kısırlaştırılmasını öneriyor, bu durumu sizlerin ve minik dostlarımızın en kolay şekilde atlatmasını sağlıyoruz.Kısırlaştırma sonrası bakımlarda Megaver ailesi olarak 7 gün 24 saat sizlerin yanında olacağımızı bilmenizi isteriz.