Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Hastalıkları

2019-02-28 22:38:02

Başta viral enfeksiyonlar olmak üzere bazı kedi hastalıkları kolayca bulaşmakta. Kedi hastalıkları arasında ölümcül hastalıklar da bulunmakta. Bu hastalıkları sevimli dostlarınızı korumak için içeriğimizde okuyabilirsiniz

Gençlik hastalığı

Bu hastalık ölümcül kedi hastalıkları içinde ilk sırada yer almakta ve ülkemizde de her yıl fazla sayıda aşısız ev ya da sokak kedileri ne üzücüdür ki bu hastalık nedeni ile yaşamını ytirmektedir. Bu hastalığa neden olan Panleukopenia virüsü kediye bir kez bulaştıktan sonra ne yazık ki tedavisi çok zordur ve çoğu kez başarısızlıkla sonuçlanır. Çoğunlukla yavru kedilerde görülen bu hastalığının belirtileri arasında halsizlik, kusma ve ishal yer almaktadır.

 

Kedi Lösemisi

Kedi lösemisi aşısız kedilerde görülen ölümcül bir viral hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan kedi lösemisi Feline leukemia virus nedeni ile ortaya çıkar. Kedi lösemisi son derece ölümcül bir hastalıktır.Bu hastalık hem yavru kedilerde hem yetişkin kedilerde görülebilir. Hastalığın belirtileri arasında ise lenf yumrularında şişlikler, iştahsızlık ve zayıflama görülür. Kedileri bu hastalıktan ve aslında birçok hastalıktan korumanın tek yolu düzenli aşılamadır.

-Kedi AIDS'i

Kedi aidsi de ölümcül bir kedi hastalıkları arasında yer alır. Kedilerde görülen bu hastalığın en yaygın bulaşma yolu ise başka bir kedi tarafından ısırılmaktır. Kedi aidsi de ölümcül seyreden bir viral hastalıktır ve belirtileri arasında diş eti iltihapları, sürekli ishal ve aşırı kilo kaybı görülür. Kedi aidsi için de tek koruma yöntemi düzenli aşılamadır.

 

-FIP

Bu hastalığın belirtilerinden biri de karın şişkinliğidir. Ölümcül bir viral hastalık olan FIP. hastalığının etkeni corona virüsün mutasyona uğramış halidir. Yavru ve yetişkin kedilerde görülebilen fip hastalığının belirtileri arasında en tipik olanı kedinin karnındaki aşırı şişme olmasıdır. Çoğu kedi sahipleri bu durumu kedinin kilo alması ile yorumlamaktadır. Bu belirtinin dışındaki diğer belirtiler ise nezle, soluma zorluğu ve iştahsızlıktır.


-Viral Solunum Yolu İltihabı

Kedilerin solunum yollarını etkileyen bir viral enfeksiyon olan bu hastalık özellikle ani ölümlere sebep olan en tehlikeli kedi hastalıkları arasında bulunan bu hastalıktan Yavru kedilerde ölüm oranı %30 olarak görülmektedir. Hastalığın belirtileri arasında ise iştahsızlık, ağızda ülserler, gözyaşı ve burun akıntısı görlür. Bu hastalığın aşısı vardır.

Kedileri düzenli olarak aşılatmak bu hastalıktan ve birçok hastalıktan korumanın en etkin yoludur.