Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Doğumu Hakkında Bilmeniz Gekenler

2019-03-26 12:47:51

Kedi doğumu, kedilerin çiftleşmesinde ve hamile almasından ortalama 58-68 gün sonrasında gerçekleşmektedir. Gebelik tamamlanınca doğum olur. Kediler doğumda ortalama 4 yavru dünyaya getirirler. Kedinin gebeliğinin belirlenmesi için, gebe kalışını izleyen 16-21 günler arasında bakılması gerekir. Gebeliğin teşhisi ultrason tetkikiyle ya da elle kedinin karın duvarından yavruların hissedilmesiyle olabilir. Dişi kedinin karnı ancak gebeliğin ilk ayının sonuna doğru büyür. Bu bir ay boyunca kedinizde anormal bir iştah artması izleyebilirsiniz. Bazı kedilerin gebeliğin 22. gününden itibaren meme bezleri pembe bir renk alır, memelerde büyüme görülebilir.


Doğum Yaklaştığında

Çoğu kedide doğum hazırlığı doğumdan 12-24 saat önceden başlar. Bazı kediler doğuma yaklaşık 3-5 gün önceden hazırlık yapmaya başlar. Kedi doğumu için en önemli durum ona sessiz ve sakin bir yerde doğumunu yapabileceği uygun bir sepet gibi bir yer hazırlamanızdır. Doğum hazırlığı yapan kediler bu dönemde meraklı bakışları pek sevmez. Doğumu yapınca da sepetleri sakin bir yerde kalmalıdır. Gebeliği boyunca kedinin kaliteli mamalarla beslenmesi halinde, doğumda istenmeyen bir komplikasyon meydana gelmez. Kediniz sakin bir şekilde doğumunu kendisi yapacaktır. Sizin hiç telaşlanmanıza gerek kalmaz.


-Hamile kedi de vücut ağırlığı arttıkça hareketleri yavaşlar.

-Yüksek yerlerden atlamak gibi hareketler riskli olabilir.

-Kediniz normalde sokağa çıksa bile, hamileliğin ileri dönemlerinde buna izin vermeyin.

-Evde rahat edemezse, doğum için ev dışında güvenli bir yer arayabilir Ona evde sakin bir ortam sağlayın.

 

Doğum Hazırlığında Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir ?

-Hamileliğin son haftalarında kediniz yavrularını doğurabileceği sessiz bir yer aramaya başlar.(Giysi dolabı, yatak altı vb.)

-Kediniz tercih ettiği yeri sık sık oraya yatarak belli eder. Eğer bu yer sizin için uygun değilse, uygun başka bir yer hazırlayın.

-Seçtiğiniz yere kedinizin ve yavrularının rahatça sığabileceği geniş ve temiz bir karton kutu koyun.

-Kutuya birkaç kat temiz pamuklu kumaş serin.

Kedinizin Doğum Vaktinin Geldiğini Nasıl Anlarsınız ?

-Doğurma vakti yaklaştığında kedi hızla soluk alıp vermeye başlar.

-Önce seyrek, sonra gitgide sıklaşan kasılmalar yaşanır.

- Sürekli olarak karnından aşağı doğru kendi kendini yalar.

-Kimi zaman kum kabına giderek art arda birkaç kez tuvaletini yapar.

-Doğurmak için seçtiği yere giderek telaşlı bir şekilde eşeleyebilir, hazırladığınız
kutudaki örtülerin altına girebilir.

-Belirtiler başladığında kediniz muhtemelen kendiliğinden onun için hazırladığınız yere gidecektir.

-Eğer orada rahat edemezse ısrar etmeyin.

-Kendini güvende hissettiği yeri seçmesine izin verin ve kutuyu da buraya taşıyın.

-Çoğunlukla kediler doğum sırasında yardıma ihtiyaç duymazlar ve yalnız kalmak isterler.

-Yine de belli aralıklarla onu kontrol ederek, her şeyin yolunda olduğundan emin olun.

 

Kedi Doğumu Hakkında Bunları Bilmelisiniz

Kedilerin vücut sıcaklığı 38,5 derecedir. Gebe bir kedi de doğum yaklaştığı zaman vücut ısısında bir derecelik bir düşüş gerçekleşir. Kedinizin doğum sancılarının başladığını fark ettiyseniz, ilk yavrunun doğması bundan 4 saat sonra gerçekleşmiş olur. Yavrular doğum sırasında baş kısmından gelebileceği gibi, kuyruk tarafından da gelebilir. Her bir yavrunun doğması yaklaşık 30-60 dakika arasında devam eder. Kedi doğumu normalde kedinin tek başına kendisinin idare ettiği çok doğal bir süreçtir. Sadece evde kedi bakan kişiler kedilerinin rahatça doğumunu yapması için uygun bir ortam hazırlamalıdır. Bu önemli bir unsurdur. Kedi doğum yapmaya başladığında, ilk yavrudan itibaren sepetten dışarıya çıkmaz. Yavruların tamamı doğunca, onları emzirir ve ihtiyacını gidermek için dışarıya çıkabilir. Doğum sırasında kedinin pozisyonu yan yatar şekildedir. Bu pozisyon rahat doğum yapmasını sağlar. Bir yavrunun dışarıya çıkması ve plasentanın çıkması sadece 2-3 hamle içinde olur. Bir yavru doğduktan sonra diğer yavrunun doğması annenin döl yolu pozisyonuna göre yaklaşık 10 dakikayla 1 saat arasında sürebilir. Yavru doğduktan sonra dişi her şeyiyle ilgilenir. Önce göbek kordonunu dişleriyle çiğner ve kopartır. Arkadan gelen plasentayı ise dişi kedi yer. Çünkü plasenta içinde bulunan hormonlar dişinin sütünün artmasına yardımcı olur.