Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü Atatürk Cad. No:154/3 Maltepe/İSTANBUL

Kedi Aşıları

2018-01-13 17:42:28

 

Kediler anne sütünü bıraktıktan sonra düzenli olarak veteriner kontrolüne ve aşılarına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kedi aşıları mutlaka kontrol edilmeli ve yaptırılmalıdır.

Kedi aşıları için kedilerin anne sütünden ayrılması beklenir. Çünkü anne sütü içildiği sürece yavru kedileri hastalıklardan korur ve bağışıklıklarının oluşmasını sağlar. Ancak kedilerin anne sütü alma süresi uzun sürmez.

Sütü bırakan kediler yani yaklaşık 6-8 haftalık olan yavru kediler ilk olarak veteriner kontrolünden geçerler. Herhangi bir hastalıkları veya rahatsızlıkları yoksa aşıları yapılmaya başlanır.

Kedilere ilk etapta; iç-dış parazit aşıları ve karma aşıları yapılır. Bu aşıların dozlarını veteriner hekim belirler. Bu nedenle aşılar tek seferde bitmeyebilir. Parazit aşılar düzenli olarak 3 ayda 1 tekrarlanır.

Daha sonra farklı kedi hastalıklarından korunmaları için Leukemia aşısı ve kuduz aşısı yapılır. Leukemia aşısı 9-11 haftalık iken yapılmalıdır.

Kuduz aşısı ise 12-18 haftalık arasında yapılmalıdır. Bu aşılar düzenli olarak yıllık tekrarlanmalıdır. Aşı takibinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için aşı takvimi oluşturulmalıdır.

Kedilerin ölümcül virüslerden korunmaları için aşılarının yapılması şarttır. Ayrıca bu hastalıkların bazıları insanları da etkiler. Örneğin; kuduz insanlar için tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle aşılar ihmal edilmemelidir.

Kedi aşılarının düzenli ve doğru yapılabilmesi için iyi bir veteriner hekim gerekir. Kedi cinsine göre ve kedilerin hastalık durumlarına göre aşılar değişebilir. Hamile kedilere ve hastalık taşıyan kedilere aşı yapılması doğru değildir.

Siz de kedi aşıları uygulamaları, rutin kontroller ve bakımlar için Megavet Veteriner Kliniği’ni tercih edebilirsiniz.