Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Aşıları

2019-08-03 23:17:48

Megavet Veteriner 7/24 kedi aşısı hizmeti vermekteyiz. Yavru kediler için aşı programına başlamadan önce kediler 6-8 haftalık olduklarında kendi sağlığınız için de önemli olan dış parazitlerinden ve endoparazitlerinden yani iç parazitlerinden arındırılmalıdırlar.

Yavru kediler; annesinin aşılamaları yapılıyor olsada doğum zamanı bazı parazit ve hastalık etkenlerini annesinden süt ve plasenta yolu ile alıp hastalanabilirler. Parazit tedavisi yapıldıktan sonra kliniğimizde kediniz için aşı takvimi düzenlemekteyiz.

Kedi aşı takvimi ‘nde iç ve dış parazit tedavisi yapılan kediler tamamen parazitlerinden arındırıldıktan sonra bir haftalık bir dinlenme periyodunu takiben aşılamaya geçilmelidir. Karma Aşı (“Feline Calicivirus”, “Feline Herpes Virus” ve “Feline Panleukapenia Virus”)

Yavru kediler 8-12 haftalık olduklarında ilk olarak 1. Karma Aşısı yapılır. Bu aşının 16-21 gün sonra 2. dozu mutlaka uygulanmalıdır. Son aşı tarihi baz alınarak 1 yıl sonra tekrarı yapılır.

Leukemia Aşısı (FeLV = Feline Leukemia Virus)

Yavru kedilere 1. karma aşı yapıldıktan 1 hafta sonra 1. Leukemia Aşısı yapılır. Bu aşının 16-21 gün sonra 2. dozu mutlaka uygulanmalıdır.Son aşı tarihi baz alınarak 1 yıl sonra tekrarı yapılır.

Rabies (Kuduz Aşısı)

Karma ve Leukemia Aşılarının bitiminden bir hafta sonra yani 3,5 aylıkken Kuduz Aşısı yapılır ve 1 yıl sonra tekrar edilir.

Mantar Aşısı (Microsporum felis)

Mantar enfeksiyonlarına karşı koruyucu amaçla 14 gün ara ile 2 doz olarak yapılması tavsiye edilir. 1 yıl sonra tekrar edilir.