Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Aşıları

2018-10-18 09:34:17

       Kediler çok güçlü canlılar  olsa da rivayetlerde  olduğu gibi 9 canlı değildirler. Onlarda  bizler gibi enfeksiyon kaparlar,hastalanırlar.Bazı virüs bakteri türleri minik dostlarımız için ciddi sağlık sorunları teşkil edebilirler. Bu sebepten aşılama hem sizin hem kediniz için kritik önem oluşturur.Aşı,kedinizin ömrünü uzatır,bağışıklık sistemini güçlendirir,öldürücü ve tehlikeli hastalıklara karşı koruma sağlar.

     Minik dostlarımızı aşıya getirmeden önce dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır.Hamile kediler aşılamaya götürülmemelidir. Dişi kediler çiftleştirilmeden önce leukemia aşılaması yapılmış olmalıdır. Kediniz hasta olmamalıdır. (üşütme, ishal ya da diğer rahatsızlıklar vb.) Süt emen yavru kediler sütten kesilmeden aşıya götürülmemelidir. (Zira anne sütünün içinde yavruları hastalıklara karşı koruyan enzimler bulunmaktadır. Bu enzimler aşılamanın sağlayacağı gücü azaltır.)Aynı durumlarda aşı yapıldıktan  sonra da minik dostlarımızın özel bir  bakıma ihtiyaç duyduğunu göz ardı etmememiz gerekir.Kedimizi stresten uzak tutmalıyız .Aşıdan sonra genel olarak ilk saatler minik dostlarımız için çok önemlidir.Kedinizde normal dışı gelişmeler yada alerji söz konusu ise vakit geçirmeden veteriner hekiminizle irtibata geçin.

Karma Aşı (FCV+FHV+FPV)

Karma aşı aslında üç rahatsızlığa  ("Feline Calicivirus", "Feline Herpes Virus" ve "Feline Panleukapenia Virus") karşı yapılan bir toplu aşıdır. Feline Panleukapenia Virus, kediler için öldürücüdür. Virüs kedilerde "iştah kaybı" ve "kusma" ile kendini gösterebileceği gibi hiçbir belirti göstermeden de etkili olabilir. Bu virüs inanılmaz sıcaklıklarda, nemli ortamlarda bile yaşayabilen çok güçlü bir virüstür. O sebeple aşılama önemlidir.Feline Calicivirus ve Feline Herpes Virus, kedilerde solunum yolu rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Kedilerdeki solunum rahatsızlıklarının % 80'inin arkasındaki bu virüsler bulunur. Nezleli kedilerden ya da nezleli insanlardan geçebilir. (Akan gözler, burunlar bu virüslerin dağılmasında etkendir.)Özellikle nezleli ortamlarda kedilerin yiyecek kaplarının nezlenin etkisinden iyi korunması gerekir. Bu virüs ciddi solunum hastalıklarına sebep olur.Her yıl tekrarlanmalıdır.

 Leukemia (Feline Leukemio Virus)

Kedi Lösemisi olarak da bilinen leukemia hastalığı için aşılama iki ya da üç aşamalı olarak yapılmaktadır. Bununla birlikte kedinizi leukemia'ya karşı aşılatmadan önce leukemia testi yaptırmalısınız. Zira kediniz ne yazık ki leukemia ise bu durumda onun sağlığını daha da kötüleştirmeniz söz konusudur. Bu hastalığı taşımadığını test ile tespit ettikten sonra aşılamaya geçilmelidir. Her yıl tekrarlanmalıdır.

Kuduz (Rabies)

Kuduz aşısı kedi besleyenler için aslında yasal bir zorunluluktur. Zira kediniz bir yabancıyı ısırdığında ya da tırmaladığında halk sağlığı kuralları açısından ısırılan/tırmalanan kişi kedinizin kuduz olup olmadığını teşhis ettirme hakkına sahiptir. Bu tür bir sıkıntıyı bertaraf etmenin en doğru yolu bir veteriner kliniğinde kedinizi kuduza karşı aşılatmak ve aşılandığının delilini teşkil eden karneyi de emin bir şekilde saklamaktır. Her yıl tekrarlanmalıdır.

      Megavet veteriner sağlık hizmetleri olarak uyguladığımız aşı tedavisinde sizin ve  kedimizin aşılanma anından kritik saatleri atlatma zamanına kadar  7 gün 24 saat yanınızda olduğumuzu bilmelisiniz.