Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Alerjisi Nasıl Geçer

2019-05-18 00:43:02

Bir alerji durumu, bağışıklık sisteminin bazı dış faktörlere karşı tepki göstermesi ile oluşur. Toz, gıda ve burunla ilgili alerjiler en yaygın görülen alerjilerdie. Fakat kedi alerjisi gibi hayvanlara karşı geliştirdiğimiz alerjiler de bulunmaktadır. Kedi alerjisi nedir, kedi alerjisi belirtileri nelerdir

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi alerjisi gribe benzerdir. Gözlerde ağrı, hapşırma nöbetleri ve bazen de ciltte kaşıntı ortak semptomlar arasındadır. Bazı insanlar kedi alerjileri olduğunun farkında değildir, onun yerine bu semptomların tozdan kaynaklandığını düşünür ya da virüs kaptıklarını sanırlar. Eğer kedileriniz etrafınızdayken semptomlar kötüleşiyorsa ya da yatağınızda uyuyorlarsa, büyük ihtimalle kedi alerjiniz var demektir. Kedi alerjisi birçok tür ile karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle alerjilerin türü öğrenilmeden herhangi bir tedaviye başvurulmaması sizler için çok daha iyi olacaktır. Kedinin tükürüğü, gözyaşları, derisi ve deriden salgılanan yağlar içinde bulunan FEL-D1, kedilerden kaynaklanan alerjilerin büyük bir bölümünden sorumlu proteindir. Kedi alerjisi olan insanların büyük bir bölümü FEL-D1 sebebiyle bu problemle karşı karşıya kalır çünkü bu protein kumaşa da yapışarak, kedinin olmadığı yerlere dahi kolayca taşınabilir. Kedisi olmayan ancak kedi sahibi olan bir arkadaşıyla temas kuranlarda çok sık kedi alerjisi belirtileri görülür. Peki, kedi alerjisi nasıl geçer ?

Kedi Alerjisi Nasıl Geçer ?

Kedi alerjisi semptomlarının azalması için bazı antihistaminik ilaçlar olsa da, kedilerin bulunduğu ortamlarda yaşamak ve kedi alerjenlerine sürekli maruz kalınması, belirtilerin tamamen yok olması gibi bir olasılık yoktur. Kedi alerjisi aslında bir bağışıklık sistemi tepkimesidir ve bu alerjinin tedavisi de, diğer alerjilerde olduğu gibi neredeyse mümkün değildir.

Kedi alerjisi için tek çare kedi alerjenlerinden olabildiğince uzak durmaktır. Ancak kedi sahibi olan ve kedisinden vazgeçmek istemeyen kişilerin yaşadığı bu soruna, bir çözüm bulabilmek için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemlerin başında, kedi tüylerindeki kimyasalların en aza indirgenmesinin sağlanması gelmektedir. Bunu piyasada satılan ve kedilerinizin tüylerine sürerek alerjenlerin etkisini yok etmeye yönelik ürünler kullanarak, evi sık sık havalandırarak ve mümkünse kediyi uyuduğunuz alana sokmayarak sağlayabilirsiniz. Özellikle alerjenlerin yapışabileceği ve çok bulunduğu, halı, perde ve kumaşlı mobilyaları sık sık temizlemeli, mümkünse azaltmalıyız. Bu sayede hem sevdiğimiz kedimizden ayrılmamış, hem de yaşadığımız sıkıntıları minimum seviyeye indirmiş olabiliriz.