Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kaplumbağa Bakımı

2019-01-08 21:20:58

Sert ve kemiksi kabuk içinde yaşayan kaplumbağa bakımı için ilk dikkat edilmesi gereken kaplumbağanın yaşam alanıdır. Ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen olan bu kaplumbağaların bakımı için doğru yaşam koşulları sağlanmalıdır.


Kendi sağlığınızı da önemseyin, kaplumbağalardan insanlara bazı bakteriler geçebilir. Bu nedenle kaplumbağanızı çıplak elinize almamalısınız. Kaplumbağalar çok hassas olmaları nedeni ile bakımları tamamen hijyen koşullar doğrultusunda yapılmalıdır. Kaplumbağalar suda yer, suda uyur, atıklaını sudayaparlar bu yüzden kaplumbağanın sağlığı ve hijyeni için suyun kaliteli olması çok önemlidir.


Kaplumbağa için kullanılan su nasıl olmalıdır ? Test edilmiş ya da filtrelenmiş su kullanmak gereklidir. Kirli su kaplumbağa için enfeksiyon demektir. Kullanacağınız suyun boyu kaplumbağanın boyunu geçmemelidir. Fazla su koyarsanız ters döndüklerinde boğulma tehlikeleri olabilir. Suyun kalitesi dışında suyun sıcaklığıda tabi ki önemlidir. Eğer kaplumbağanız yavru bir kaplumbağa ise 27-28 derecede iken bu ısı yetişkin kaplumbağalar için 25-26 derece olmalıdır. Burada ortamın ısısı da önemlidir. Kaplumbağalar ile ilgili olarak bilmeniz gereken durumlardan biri de doğru beslenmesidir. Yavru kaplumbağalar etobur, yetişkin kaplumbağalar ise hem etobur hem de otobur olurlar. Kaplumbağalar için özel mamalar bulunmaktadır. Balık larvaları ve sebze yaprakları ile de besleyebilirsiniz.


Kaplumbağa havuzu nasıl olmalıdır ? Yavru bir kaplumbağa için 15 cm civarındaki cam havuz ideal olacaktır. Küçük boyutlarda bir kaplumbağa için minimum havuz boyutu 120cmX45cmX45cm olmalıdır. Daha büyük kaplumbağalar için ise, 50cmX60cmX60cm boyutlarındaki havuzlar idealdir. Kaplumbağanın havuzlarının içinde yüzebileceği, dinlenebileceği, saklanıp kendilerini güvende hissedebilecekleri ve tırmanabilecekleri, alanlar olmalıdır. Aksi durumda kaplumbağanız kendini stres altında hisseder. Pet shoplardan temin edebileceğiniz aparatlar ile bu alanları oluşturmanız kolay olacaktır. Kaplumbağanız için havuzun içinde olması gereken bir diğer şeyse zemine konulacak çakıl taşı ve bu taşların aralarını temizleyebilmek için vakumlu temizleyicidir.