Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Golden Köpeklerde Beslenme

2019-07-10 02:51:16

Irkının kökeni 1800'lü yıllara dayanan Golden Köpekler bebek yüzleri ile bilinir. Uysal, iyi huylu, duygusal ve son derece sevimli köpeklerdir, Çocuklarla çok iyi anlaşır ve oldukça sabırlıdırlar. Koku alma duyuları gelişmiştir, bataklıkta avlanabilir avı bulup getirirler. Av köpeği olmarından daha çok insana arkadaşlık eden köpekler olarak popülerdirler.

Golden Köpeklerde Beslenme

Yemek yemeyi her şeyden çok severler. Bu yüzden kilo kontrollerine dikkat edilmelidir. Yavrular ilk 7 hafta mutlaka anne sütü ile beslenmelidir. 52 gün ya da 7 hafta sonunda artık normal gıdalara geçmeye başlayabilirsiniz. İlk başlarda kuru mama yavru için biraz sert gelebilir. Bunu biraz et suyu ya da normal su ile ıslatın. Sürekli bu şekilde vermeyin.

7. haftadan itibaren günde 3 öğün beslenecek olan Golden yavrular, her öğünde 1/3 ya da ½ fincan kadar mama ile beslenmelidir. 

İlk 3 ay boyunca yukarıda ki beslenme sistemine devam edilebilir. 3 ay dolduktan sonra artık günde 2 öğüne geçiş yapabilirsiniz. Mama verildikten sonra 20 ile 30 dakika bekleyin. Sonra mama kabını yese de yemese de kaldırın. Bu şekilde öğün ve zaman konusunda köpeğinizi eğitebilirsiniz.

Golden cinsi olan köpeğe alacağınız mamada glikol, BHA, sodyum, Etoksikin ve propilon gibi koruyucu maddeler olmamalıdır. Karışım içinde ki etin ana bileşen olduğundan emin olun. Hindi, tavuk ve kuzu eti gibi. Şekerli veya yapay tatlandırıcılar içermediğine dikkat edin.

-Tahıl olarak beyaz ya da esmer pirinç gibi kaliteli dolgu maddeleri olduğundan emin olun.

-Hayvan artıkları (kanat, ayak, toynak) olmadığını teyit edin.

-İçeriğinde bulunan yağların sağlıklı yağlar olduğunu kontrol ediniz.

Vermemeniz Gereken Besinler

Bu ırkın farklı tüy yapısı vardır. Bu nedenle bazı besinlerden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. İştahlı olmaları nedeniyle sürekli etrafınızda dolanacaklar, sizin yediğiniz her şeyden yemek isteyeceklerdir.

Golden köpeğe verilmemesi gereken besinler;

-Sodalar

-Avokado

-Çikolata ve kahve

-Çiğ ya da az pişmiş tüm etler

-Soğan ve sarımsağın türleri

-Kemikler

-Kuru ve yaş üzüm

-Şerbetçi otu

-Ksilitol

-Macadamia fındığı

-Ekmek hamuru

-Küflü gıdalar

-Tuzlu yiyecekler

-Süt ve alkol

-Çiğ yumurtalar