Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Evde Hamster Beslemek

2019-07-18 01:57:52

Evde hamster beslemek düşüncesindeyseniz bu içeriği okumanız size çok fayda sağlayacak ve işlerinizi kolaylaştıracak.

Türkiye'de hamster alırken genel olarak iki çeşit hamster ile karşılaşırsınız. birisi campbell dedikleri, genelde albino campbell'dır, halk arasında da gonzales olarak bilinen minik şirret hayvan. diğeri de bunun üç katı büyüklüğündeki suriye hamster'ları. suriye hamster'ları her koşulda yalnız yaşarlar ve insanla olan ilişkileri çok iyidir. campbell'lar ise yalnız yaşayabilecekleri gibi bir kardeşleriyle de beraber yaşayabilirler. birbirini tanımayan, farklı kafeslerde yetişmiş iki ayrı campbell'ı aynı kafese koymamalısınız.

Hamster'ların Beslenmesi

hamster’lar özellikle arpa, yulaf, çekirdek ve mısır gibi kuru gıdaları çok severler. Günde bir yemek kaşığı kuru gıda ile birlikte elma, havuç, salatalık veya kuru üzüm; ya da çok sevdikleri sebzeler gibi tamamlayıcılar ile menüsünü zenginleştirebilirsiniz.

Bu arada bu sevimli hayvanlar hem etçil hem de otçul olma özelliğine de sahiptir. En sevdikleri sebzeler arasında ıspanak, lahana, karnabahar yer alır. Onları bu sebzeleri hızlıca kemirirken izlemek ise paha biçilemez bir histir.

Evde Besleyebileceğiniz Hamter'lar

Kiloları 60 ila 70 arasında değişen ve 10 cm’ye kadar uzayabilen Gonzales hamster’lar ise son zamanların en fazla tercih edilen türlerinden. Oldukça fazla hareketlidirler ve kendi kendilerini yalayarak temizlediklerinden etrafı kötü kokutmazlar.

Boyu 5 cm civarı olan Roborovski hamster’ları fazla küçük ve hareketli olduklarından daha az tercih edilirler. Ama sevimlilikleriyle de kafaları karıştırırlar! Genel olarak hamster’lar, ısırma huyları olduğundan genelde evde 6 yaş altı çocuklar var ise pek önerilmez. Bunu da atlamamakta fayda var.

Hamster'ların Yaşam Alanı

Hamster’ların en büyük tutkusu egzersiz yapmak olduğu için olabildiğince geniş bir yaşam alanı yaratmanızı ve içerisinde de mutlaka enerjisini atacağı koşma tekerleği  gibi oyuncaklardan bulundurmanızı öneririz. Uzmanlar ideal bir hamster kafesinin 60×45 cm taban alanı ve 30 cm yüksekliği olmasını öneriyorlar. Hamster kafesini direkt olarak güneş ışığına ve eğer evinizde varsa şömine ya da soba gibi ısı kaynaklarına yakın konumlandırmamanız gerekir. Çünkü ortamın ısısı 27 derecenin üzerine çıktığında derin bir uykuya dalarlar ve vücut fonksiyonları yavaşlamaya başlar.