Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Evde Farklı Hayvanlar Beslemek

2019-08-01 01:07:36

Bazı evcil hayvan sahipleri farklı iki hayvanı bir arada beslemek isterler. Kedi ile köpek, köpek ile kuş ya da hiç anlaşamayan iki hayvanı bir arada beslemeye çalışırlar. Ancak bazı zıt kutuplu hayvanların birbirine alışması bazen çok zor olabilir.


Kediler; köpek, kuş ya da hamsterla anlaşabilen hayvanlar değil. İki tür arasında büyük farklar olduğu için hayvanların iletişim kurması veya kendi aralarında anlaşabilmeleri bir hayli zordur. Fakat iyi bir eğitim ve doğru hareket etme sonucunda bunu başarmak hiçte imkansız değil. İki farklı hayvan bir arada beslenebilir. Fakat besleyen kişinin hangi hayvanları ne şekilde beslemesi gerektiğini, hayvanların genel anatomileri hakkında bilgi edinmeleri ve kafeslerinde ne gibi önlemler alması gerektiği konusunda bilgi sahibi olması önemlidir. Örneğin bir kedi ile bir kuşu bir arada barındırmak ilk zamanlarda oldukça zordur. Ancak iyi bir eğitim, güvenlik önlemlerinin yeteri seviyede alınması ve iki hayvanın birbiri ile iletişim kurabilmesi açısından sabırlı davranması olumsuzluklarla beraber zorlukları da ortadan kaldırabilir.


Kuş İle Kediyi Bir Arada Beslemek

Evde veya sokakta yaşaması farketmeksizin her kedi kuşlarla ilgilenir. Bir elektrik diğreğinde ya da ağaçta duran kuş bir kedinin avcılık duygusunu harekete geçirebilir. Ancak bu durum bir kedi ve kuşun aynı evde yaşamasına engel değildir. Kediler canlı olsun olmasın hareket eden her şeye atlamaya bayılır. Tabi kuşlar söz konusu olduğunda avcılık duyguları da onları tetikler. Eğer kedi kuşu yakalarsa amacı çoğu zaman onu öldürmek olmaz. Onu daha çok eğlenmesini sağlayacak bir oyuncak olarak görür. Ancak minik pençeleri ve dişleri istemeden de olsa bir kulu ağır yaralayabilir. Ve bu ağır yaralanmalar ölümle sonuçlanabilir. Evinize ilk getirdiğiniz hayvan önemlidir kedi evinizin ilk sahibi ise kuşun ürkmesi ve kendini koruması çok zor olacaktır, fakat sıralamada değişiklik olursa daha az sıkıntı yaşarsınız ama yine de önceki hayvanın kedi olması işi imkansız hale getirmez. Öncelikle kuşu eve getirdiğinizde kedinin ulaşamayacağı bir yere koymanız gerekmektedir. Mümkün mertebe aynı ortamlarda bulundurmayın, zaman içerisinde biraz biraz kedi ile iletişim kurmasını sağlayın ve ilerleyen dönemlerde artık yan yana olduklarında bile birbirlerine zarar vermediklerini göreceksiniz.


Kedi ile köpeği bir arada beslemek

Kedi ve köpeklerin bir arada yaşaması çok zor değildir. Ancak öncelikle yapmanız gerekenler arasında kediler ile iyi anlaşan köpek türlerini seçmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra diğer köpek ya da kedi türleri için bazı alıştırma yöntemleri bulunmaktadır.

-Eğer eve bir kedi ya da köpek geliyorsa, mutlaka yaşam alanları ayrı olmalıdır. Evde bulunan yeni gelene müdahale etmemeli ve yeni gelen de bu ortama, kokulara alışmalıdır. Bir süre bu şekilde devam edilmelidir.

-Daha sonra kedi ve köpekler birbirlerini görmeyecek şekilde oyuncakları değiştirebilir, onları birbirinin kokusuna alıştırabilirsiniz. Bilindiği üzere hayvanlar koklama konusunda uzmandır. Kokusuna alıştığı bir canlıyı zararlı görmeyecektir.

 

İki farklı hayvanı bir arada beslemek zor değildir, yapılması gereken şey sadece doğru ilgi ve doğru adımları atmaktır.