Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Evde beslenebilecek köpekler

2019-03-14 09:53:57

Apart yaşamına uygun olan köpekler gibi kırsal alanda yaşama uygun olan köpeklerde var. Evde beslenebilecek köpekler ile ilgili bir liste yaparak, köpek beslemek isteyen fakat evde hangi köpek cinsini besleyebilirim diyenler için bu makale ile fikir vermek istedik.

 

Buldog

Bulldog cinsi köpekler de evde beslenmeye uygundur. Asırlar önce dövüş köpeği olarak kullanılsalar da günümüzde oldukça sessiz ve sakin bir profilleri vardır, diğer yandan tahammül sınırları oldukça yüksektir. Geceleri horlama özellikleri vardır, uyumayı da çok severler. Küçük yapıları sayesinde apartman yaşamına oldukça uygunlardır.

 

Pug Cinsi Köpekler

Büyük gözleri ve çirkin suratları ile bilinen pug cinsi köpekler en çok beslenen köpek türlerindendir. Oyun oynamayı çok seven ve sürekli gülüyor gibi görünen puglar, duygusal ve çabuk küsen köpeklerdir. Oldukça küçük ve hantal görnmelerine rağmen her an oyun oynamaya hazırdırlar. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinen bu köpekler, bir çok köpek gibi sahiplerinden ilgi görmeyi isterler ve iyi bir eğitim verildiğinde  oldukça itaatkar ve iletişim açısından aktif olurlar.  Mevsimsel olarak çok tüy dökebilen pugların tıraş olmalarına gerek yoktur. Çünkü zaten tüyleri oldukça kısadır. Sahiplerinin ses tonlarına karşı oldukça hassastırlar ve cezalandırmanıza gerek kalmayacak ölçüde akıllı bir şekilde itaat ederler.

Malta

Küçük köpek cinsi arasında yer alan Malta köpekleri, tüy dökmedikleri için alerjisi olan kişilerin besleyebileceği bir ırktır. Çok fazla ilgi görürlerse, bazı davranış bozuklukları görülmektedir.


Pekinez

Sevecenliği en iyi olan ırklardan birisidir Pekinez cinsi köpekler ve kendi istediklerini yapmayı da çok severler. Korumacı yaklaşmakta olup, çocuklarla da iyi anlaşmaktadırlar. Tüy dökmezler ve ev içerisinde yetiştirmek için eğitmeniz gerekebilir.


Jack Rusell

Kontrol edemediği bir enerjiye sahip olmasıyla bilinir. Terrier sınıfına dâhil olmakla birlikte jack russell oldukça sağlam yapılı ve dayanıklı bir köpek ırkıdır. Genel olarak evlerde yaşayabilen ve sosyalleşmesi kolay ırklar arasında yer almaktadır. En belirgin özelliği beyaz üzerine kahverengi lekeler ve koyu siyah gözlerdir. Başka ırka mensup bir yetişkin köpek günde iki saat egzersizle yetinebilirken jack russell beş, altı saat gibi bir antrenmana ihtiyaç duymaktadır.


American Cocker Spaniel

Orta boy bir ırk olan Amerikan Cocker Spaniel ülkemizde ve dünyada çok fazla tercih edilen bir ırktır. Sahibine oldukça itaatkar olan bu köpek, aynı zamanda çok zekidir. Uzun kulakları, siyah, kahverengi ya da sarı renkleri vardır ve çok cana yakın köpeklerdir. Sevimlilikleri ile çocukların da ilgisini çeken Amerikan Cocker Spaniel, diğer hayvanlarla ve insanlarla da oldukça iyi anlaşır. Eğitim konusunda özenli davranılması gereken bu tür, şımarabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken eğitim süreci ısrarlı olmaktadır.