Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Evde Beslenebilecek Hayvanlar

2019-07-04 17:47:05

Evde beslenebilecek hayvanlar akla ilk olarak kedi ve köpekleri getirmekti. Ancak bazı insanlar ilginç, farklı bir hayvan sahiplenmeyi ya da kedi ve köpek tercihi yapmak istemezler. Bu durumda evde beslenebilecek hayvanlar neler olabilir ?


Çinçila

22 yıl yaşayabilen Çinçilla kalın kürküyle tanınıyor. İnsanlara karşı sergiledikleri güvenden dolayı, çinçilalar ev ortamında beslenebilir.


Boynuzlu Kurbağa

10 yıl yaşam ömrü olan boynuzlu kurbağanın bakımı kolaydır. Beslerken en dikkat edilmesi gerekense hareket eden her şeyi yemeye çalışan bu hayvanın parmaklarınızı güçlü bir şekilde ısırması ihtimali.


 

Aksolotl

Bir semender türü olan Aksolotl 15 yıl yaşayabiliyor. Aksolotl oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle olabildiğince büyük akvaryumlar tercih edilmeli. Akvaryum suyu yüksekliğinin Axolotl’ın yüzebileceği yükseklikte olması yeterli. Akvaryum içerisinde kuru alana gerek olmamakla beraber tutunmaları ve üzerinde dinlenmeleri için büyük bir taş ya da mango kökü kullanılması gerekir.


 

Gine Pig

Evde beslenebilecek hayvanlardan biri de Gine Pig'ler Ot, sebze, meyve, kuruyemiş gibi besinleri tüketirler. C vitamini ihtiyaçları oldukça fazla ve her gün C vitamini içeren gıdalar tüketmesi gerekir. Guinea pigin en sevdiği besinler arasında biber, domates, dereotu, salatalık sayılabilir.


 

Kuş

Evcil kuşlar da bakımı en kolay hayvanlar arasındadır. Evde beslenen kuşlar için gerekli olan eşyaların başında kafes gelmektedir. Kafes içerisine yerleştirilen su ve yem kutucukları ile örneğin bir muhabbet kuşunun ihtiyaçları karşılanmış olur. Elbette yine de onun da bir canlı olduğunu unutmayıp ara sıra kafesi dışına çıkartılması ve kafesinin ve kendisinin temizlenmesi gerekir. Muhabbet kuşu dışında evlerde beslenen kuş türleri arasında papağanlar ve kanaryalar bulunmaktadır.


 

Hamster

Evde beslenebilecek hayvanlar arasında fare sınıfının bir üyesi olan hamsterlar, evde bakılması kolay hayvanlardır. Kuşlar gibi hamsterların bakımı için de bir kafese ihtiyaç duyulmaktadır. Her gün yenilenen yemleri ve suları ile ihtiyaçları karşılanmış olur. Ancak yem ve suyun yanında kafes temizliği de yapılmalıdır. Kafeslerinin kolayca temizlenebilmesi için kafesin zeminine bir kağıt yerleştirilebilir. Hamsterlar gündüzleri sakin, geceleri ise hareketlidirler. Yaşam süreleri iki ya da üç yıl ile sınırlı olan hamsterların ısırmaması için ilgi gösterilmesi tavsiye edilmektedir