Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Evcil Hayvan Besleyenler İçin Temizlik Önerileri

2019-03-09 03:52:57

Hayvan beslemenin bilimsel açıdan da kanıtlanmış birçok faydası vardır. Fakat söz konusu özellikle kedi ve köpek gibi tüyü bol canlılar olduğunda evinize dökülen tüylerden dolayı pek mutlu olmayabilirsiniz. Evcil hayvanın olduğu bir evde temizlik nasıl yapılmalıdır ?

-Evcil Hayvanınızı Temiz Tutmalısınız

Bu temizliğin ilk kuralı evcil hayvanınızı temiz tutmak ile başlar. Siz evinizi ne kadar temizlerseniz temizleyin, sevimli dostunuzun temizliğine önem vermezseniz ev temizliğiniz olmaz. Bu nedenle öncelikle evcil hayvanınızın temizliğine önem vermeli ve bu doğrultuda yaşam alanınızın da temiz olmasını sağlamalısınız. Eğer küçük dostunuz bir kedi ya da köpekse öncelikle tuvalet eğitimine önem vermelisiniz. Kedinizi kumda, köpeğinizi ise evin dışına alıştırmalısınız. Aksi takdirde temizlik, sizin için çok daha zorlayıcı bir hal alabilir.

-Kediniz Kumun Dışına Tuvaletini Yaparsa

Emin olun ki kediniz de kumdan başka bir alana tuvaletini yapmaktan çok rahatsız olur. Kumunun pis olması, kedi tuvaletinin bulunduğu alanın kapalı olması gibi nedenlerle kediniz evin diğer alanlarına tuvaletini yapabilir. Bu nedenle sıklıkla kedinizin kumunu değiştirmelisiniz. Kedinizin, kumunun dışına tuvaletini yapması durumunda hemen alanı, amonyak içermeyen, çamaşır suyu dışında başka bir temizlik ürünü ile temizlemeli ve kedinizin oradan koku almasını engellemelisiniz. Eğer kediniz, tuvalet ihtiyacını kumunun dışında karşılamayı alışkanlık haline getirdiyse bir veterinere göstermeyi ihmal etmemelisiniz.

-Kedi Ve köpeklerde Tüy Dökülmesi

Tüylerini düzenli olarak taramak ya da evcil hayvanınız köpekse onu yıkamak. Özel taraklar ve şampuanlar sayesinde dökülecek tüyleri toplayabilirsiniz. Bu sayede küçük dostunuzun tüyleri eve daha az yayılır. Bu arada evcil hayvanınızın tükettiği mama da tüy dökmesi konusunda etkili olabilir. O nedenle kedinizin ya da köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek, ırkına uygun ve kaliteli mamalar tercih etmelisiniz. Bu konuda veterinere danışabilirsiniz.


 

Bütün bunları sağladıktan sonra Elektrik süpürgesi ile temizliğe başlamanız durumunda pek çok tüy ve toz uçuşabilir. Bu nedenle süpürgenizi çalıştırmadan önce toz alma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Süpürme işlemini yukarıdan aşağıya doğru yapmalı yani zeminlerden önce koltukları süpürmelisiniz. Koltuklara yapışan tüylerden, süpürgelerin özel başlarıyla ya da tüy toplayıcılarla kurtulabilirsiniz. Bu arada eğer koltuklarınızın kılıfları çıkıyorsa düzenli olarak onları yıkamayı da özen göstermelisiniz.