Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü Atatürk Cad. No:154/3 Maltepe/İSTANBUL

Akvaryum Filtresi

2019-05-06 15:29:23

Bir akvaryum sahibiyseniz ya da yeni bir akvaryum alacaksanız ihtiyaç duyacağınız ilk şey akvaryum filtresidir. Akvaryum filtresi nedir, akvaryum filtresi nasıl çalışır ?

Akvaryum filresi akvaryum tankınızdaki suyun belirli bir miktarını, belirli bir süre içerisinde süzer ve tankın içine gerir verir. Filtre suyu temizlediği gibi, kimyasal bir işlemide başarı ile yerine getirerek suyun içinde bulunan, gözle göremediğimiz zararlı maddeleri de sudan arındırır. Bu filtreler suyu süzdükleri haznelerinde belirli malzemeler bulundurur. Bu malzemelri üzerinde belirli bir süre sonunda yararlı bakteriler oluşur. Bu bakterlerin görevi ise kimyasal olarak bakıldığında biraz karmaşıktır. Sağlıklı çalışan akvaryum içerisinde bulunan yüzeylerde yararlı bakteriler oluşur ve çoğalır. Dolayısı ile bu baktriler bulabildiği her yüzeye tutunup yaşamaya ve çoğalmaya çalışırlar. Yeterince yararlı bakterinin oluşması durumunda akvaryumunuz sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlar.


Akvaryum Filtesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir filtre için sadece pompa performansı önemli değil aynı zamanda filtre hacmi de önemlidir. Çünkü filtre malzemesi çabuk tıkanır ve akışı azaltırsa, güçlü bir pompa olarak işlevini görmez. Filtrelerde, filtreye uygun bir akvaryum boyutu daima belirtilir. Ayda veya iki ayda bir hızlı bir filtre temizliği yapmak için, filtrenin kolayca temizlenebildiğinden emin olmalısınız. Enerji tüketimine bir göz atmayı ve gerektiğinde, satın aldığınızda çok az fark ile daha ucuza alabileceğiniz ancak işlem sırasında çok daha fazla para kaybedeceğiniz “ucuz” filtrelerle karşılaştırmayı unutmayın. 200 litreye kadar olan akvaryumlar için iç filtre kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak 200 litre üzerinde yalnızca dış filtreler çözüm sunabilir. 10 litre kapasitesine sahip iç filtreler küçük avaryumlar için uygundur. 40 litre üzerine de istenilirse dış filtre kullanılabilir. İç filtreler vantuzlarla akvaryumun içindeki cam bölmeye tutturulur. Akvaryum dışında, çocuklu veya evcil hayvanların bulunduğu evlerde sorunlara neden olabilecek teknik parçalara sahip olmadığı için göze çarpmazlar. Ancak filtre akvaryumunuzda yer kaplar. Dış filtreler bir kabin içine gizlenebilir. Suyu tekrar filtre içine ve dışına taşımak için sadece 2 hortum gerekir. Akvaryum filtresi olan dış filtreler çoğunlukla iç filtrelerden biraz daha fazla filtre hacmine sahiptir ve bu nedenle sık sık temizlenmesi gerekmez.