Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Akvaryum Balıklarında Mantar Enfeksiyonu

2019-04-21 19:27:11

Bu yazımızda balıklarda mantar hastalığı neden olur, nasıl tedavi edilir ve nasıl önlenir gibi sorularınıza cevap bulacaksınız.

Balıklarda görülen bu hastalık iki çeşittir. Yalancı mantar hastalığı ve gerçek mantar hastalığı. Yalancı hastalık nasıl mı olur diyorsunuz. O halde Yalancı mantar hastalığını açıklayarak başlayalım.


-Yalancı Mantar Hastalığı

Bu hastalık görüntü olarak mantar hastalığına benzer ve mantarların değil bakterilerin neden olduğu hastalıktır. Balığın sıklıkla ağzında gelişir. Kronikleştiğinde ise gri renkli pamuksu yapılar balığın ağzından dışarı taşar. Hastalıktan en çok etkilenen bölgeler ağız ve solungaç bölgesidir. Ancak vücudun tamamınıda etkileyebilir. İç organları etkilediğinde de ani ölüme neden olur. Tedavisi için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Bu arada stres insanı hastalık sahibi eder sözü bizler arasında yaygınken bu küçük canlılarda hastalığa neden olanlar arasında stres bulunmakta. Bir de biz söyleyelim aman ha stresten her zaman uzak.

                        


-Gerçek Mantar Hastalığı

Suyun kalitesiz olması, suyun yeterince havalandırılmaması, su dolaşımının yetersiz olması ve suda çürüyen yemler mantar sporlarının çoğalmasına neden olur. Aslında suda her zaman bulunan mantar sporları, fiziksel bir yaralanma, stres ya da mukozanın zarar görmesi neticesinde balıkta gelişebileceği ortamı bulur. Balıklarda gerçek mantar hastalığı daha çok kafasına, burnuna, yüzgeçlerine ve solungaçlarına yerleşerek beyaz renkli pamuksu yapılar oluşturur. Hızlı yayıldığı için acil müdahale edilmelidir.


Mantar Oluşumunu Engelleyecek Tedbirler Nelerdir ?

Mantar etkenleri kötü su koşulları ve düzenli dip temizliği yapılmayan akvaryumlarda daha iyi barınma alanı bulur. Düzenli dip temizliği yapılmayan akvaryumlarda gerek mama artıkları gerekse ölü canlılar birikebilir bu da mantar etkenlerinin gelişmesi için uygun ortamı sağlar. Bu durumu engellemek için düzenli dip temizliği yapılmalı ve suyun değiştirilmesi gerekmektedir.

-Akvaryumlarımızda bulunan stres faktörleri hastalığa yakalanmaları için uygun ortam oluşturur.

                                       

-Balık derisinde oluşan yaralanmalar, çizikler, yırtılmalar deri bütünlüğünü bozarak mantar oluşumu için uygun ortam sağlar. Önlem olarak akvaryumlarda yapay bitkiler, keskin köşeli mercanlar ve süs eşyaları mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.

-Akvaryuma yeni giriş yapacak canlılar ve malzemeler iyi dezenfekte edilmelidir. Çünkü bitkiler, balıklar vecanlı yemler taşıyıcı konumundadır.


Gelin bir de bakalım balıklarda mantar hastalığının oluştuğu nasıl anlaşılır ?

Balıkta durgunluk, iştah kaybı, gizlenme ve zayıflama gözlenebilir. Deri üzerinde kafa, ağız, burun bölgeleri, yüzgeçler, kuyruk ve solungaçlar potansiyel alanlardır ve bu bölgelerde oluşan iplikimsi ve pamukçuk şeklindeki yapılar gözle görülür niteliktedir. Başlangıçta beyaz renkli olan görüntü zaman ilerledikçe koyu bir renk alabilir. Ichthyoponus türü mantar, dahili bir mantar olduğundan dış belirtilerin gözlenmesi zaman alır.