Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü Atatürk Cad. No:154/3 Maltepe/İSTANBUL

Hayvan Barınağı

2019-05-07 18:25:34

Hayvan barınağı, devlet ya da özel kuruluşlar tarafından işletilen, genellikle sokakta yetişmiş, kayıp olmuş ya da sahipleri tarafından dışlanmış hayvanlara sığınacak geçici bir yer sağlamak için, genellikle hayvan hakları savunucularının ve hayvan severlerin desteğiyle kurulan yerlerdir.

Büyük şehirlerde hayvan barınakları merkezden en az 7 km uzakta olması şartı ile kısmen devlet eliyle  kurulur. Nüfusu 60 bin üstünde olan tüm ilçelerde ise belediyelerin bünyesinde barınak bulunması zorunludur, belediyelere bunun için veteriner işleri müdürlüğüne ödenek ayrılır, fakat nüfusu küçük yerlerde barınak açılmamakta. Bu durum belki de kimsenin ilgilenmemesinden kaynaklıdır. Sadece toplama kampı şeklinde dar kafesler oluşturulur, üzücüdür ki çoğu barınakta yemek su gibi şeyler genelde verilmez yada çok az sadece ölmesine mani olacak düzeyde önüne kokmuş çürük et parçaları veya yemek artıkları bırakılır, kaplarda donmuş ya da kirli sular görülebilir. Yine ne üzücüdür ki buraya cins bir hayvan düşmüşse el altından satılmaktadır. Gönüllüler tarafından kurulan hayvan barınakları için bu durum aynı değildir.


Barınaklarda Bulunan Hastalıklar

Annesinden sütten kesilmesi beklenmeksizin yavruların karışık alanda hep bir arada tutulduğu bölümler vardır, yavrular bağışıklık sistemi düşük olduklarından birbirlerinde bulunan hastalıkları anında kaparak maalesef en iyi şartlarda dahi en fazla 2 hafta sonra yaşama veda ederler.

Bazı hastalıklar hayvanlarda bulunmasa dahi topraktan bile bulaşan virüsler olarak yada hava yoluyla bile bulaşan kalıcı hastalıklara sebep olabilirler fiv, gençlik, kanser, parvo viral enterit kanlı ishal, en tehlikeli hastalıklardır. Yavrulara bulaştıktan sonra 10 gün kadar kuluçka dönemi sonrası hastalık belirtisini göstermeye başlar, ve yapılan tüm müdahalelere rağmen yavrular maalesef yaşama veda ederler.


Hayvansever Olarak Ne Yapmalıyız ?

 Belediyeler,sosyal sorumluluk projeleri için çalışan dernek, kurum, kuruluş ve gruplar, ve tabii ki gönüllüler, bir arada çalışarak çözüm bulabilir. Ancak, bireysel olarak birşeyler yapmak o kadar da zor değil. Kendi sokağınızdan başlayabilirsiniz. Kendi yaşadığınız bölgedeki hayvanlara sahip çıkabilirsiniz. Kapınızın önüne, uygun yerlere, onlar için bir kap su, bir kap yemek koyun. Kısırlaştırılmalarını, aşılamalarını yaptırın, takip edin. Bölgenizdeki barınakları sık sık ziyaret edebilir, oradaki sistemin takipçisi olabilirsiniz. Sahiplendirme çalışmaları için yenilikçi ve taze fikirler üretebilir, onların tedavilerine, beslenmelerine destek olabilir, hayvan barınakları ziyaretinizde önceden ihtiyaç duyulanlar konusunda bilgi edinip sonra ziyaret edebilirsiniz En önemlisi, terkedildiklerinde, bizlerle aynı duyguları ve acıları çektikleri pek bilinmeyen bu hassas canlar için, umut olabilirisiniz. Sevginizle, onların hayatlarının gidişatını değiştirebilirsinİZ.